Czy inwestycja w magazyn energii już się opłaca?
Czy przy obserwowanym wzroście zmienności cen energii, inwestycja we własny magazyn energii może się opłacać? Czy można zainstalować magazyn energii, który będzie zmniejszał ryzyko awarii lub przerw w świadczeniu usług, a jednocześnie wygeneruje takie oszczędności lub przychody aby nie trzeba było do niego dopłacać? Jeśli zadajesz sobie te i podobne pytania, to ten artykuł jest dla Ciebie. Jeśli w swoim przedsiębiorstwie odpowiadasz za optymalizację kosztów energii, za bezpieczeństwo energetyczne lub tematy pokrewne to ten artykuł jest dla Ciebie. A może w swojej firmie poprawiasz efektywność energetyczną, inwestujesz w odnawialne źródła energii, kupujesz zieloną energię i zastanawiasz się jak jeszcze możesz pomóc w rozwoju źródeł odnawialnych w Polsce? Jeśli tak to ten artykuł też jest dla Ciebie.
W artykule omawiam widziane przeze mnie możliwości generowania oszczędności i przychodów, przez magazyny energii instalowane w przedsiębiorstwie. Artykuł dotyczy magazynów za licznikiem, bez możliwości oddawania energii do sieci, a tylko z możliwością redukowania zużycia z punktu widzenie sieci. Artykuł jest rozwinięciem innego artykułu sprzed roku, na temat możliwości korzystania z taryf dynamicznych i ich opłacalności (na moment pisania) dla przedsiębiorców.
Powiązany z tym artykułem jest przygotowany przeze mnie kalkulator opłacalności inwestycji w magazyn energii. Można go ściągnąć tutaj.
Jakie korzyści może dać magazyn energii?
W artykule omawiam przede wszystkim korzyści finansowe. Należy jednak pamiętać, że oprócz generowania przychodów czy oszczędności, magazyn energii może zmniejszać ryzyko działalności operacyjnej. Czy to w postaci zabezpieczenia przed przerwami wynikającymi z zaników zasilania, czy poprzez poprawę parametrów zasilania.
Korzyści finansowe jakie są omówione w artykule, to:
W artykule znajduje się też, ocena możliwości łączenia poszczególnych oszczędności i przychodów. Takie łączenie daje większe szanse uzyskania pozytywnego NPV. Chodzi oczywiście, o łączenie źródeł wykorzystując tą samą pojemność baterii.
Arbitraż cenowy w oparciu o magazyn energii
Co to jest?
Typowy arbitraż cenowy, jest to wykorzystanie różnic w cenach energii, w poszczególnych godzinach doby. Kupujemy energię w okresach niskich cen, a sprzedajemy w okresach wysokich cen. W przypadku odbiorców energii arbitraż może mieć postać przesuwania zużycia energii w czasie, z okresów wysokich cen, do okresów niskich cen. Czyli więcej zużywamy gdy jest tanio, a mniej gdy drogo.
Cena energii to nie jedyny składnik zmienny kosztu energii elektrycznej w przedsiębiorstwie. Są to także zmienne koszty dystrybucji i opłata mocowa (stan na październik 2022). Zatem w przypadku przedsiębiorcy, mówiąc o arbitrażu cenowym powinniśmy analizować sumę wszystkich zmiennych kosztów w danej godzinie, a nie tylko sam koszt energii.
Do takiego arbitrażu może być oczywiście wykorzystany magazyn energii, który w okresach wysokich kosztów oddaje energię – redukcja zapotrzebowania z punktu widzenia sieci, a ładuje się w okresach niskich kosztów – wzrost zapotrzebowania z punktu widzenia sieci.
Jak z tego skorzystać?
Aby realizować arbitraż cenowy, koszty energii muszą być różne, w różnych godzinach doby. Aby to uzyskać mogą być konieczne pewne działania, przynajmniej dla niektórych składników tych kosztów.
- Cena zakupu energii.
- Aby móc skorzystać z arbitrażu przedsiębiorstwo musi posiadać umowę z dostawcą energii, w ramach której cena jest skorelowana z cenami na RDN.
- Dodatkowo dla danego PPE sprzedawca energii musi otrzymywać od OSD rzeczywiste dane godzinowe. Jeśli takich nie będzie posiadał rozdzieli zużycie danego PPE profilem standardowym. Taki rozdział nie odzwierciedli dokonanych przesunięć zużycia. Przekazywanie takich danych co do zasady jest standardem dla PPE w grupach taryfowych B2x i C2x. Nie koniecznie jest standardem w grupach taryfowych C1x. Jeśli dla danego PPE, OSD takich danych nie posiada, i nie chcemy czekać na instalację inteligentnego licznika ze zdalnym odczytem zgodnie z harmonogramem wymiany danego OSD, to nie koniec świata. Możemy skorzystać z uprawnienia do zainstalowania takiego licznika poza harmonogramem. Uprawnienie takie daje odbiorcom ustawa Prawo Energetyczne. Koszt takiej wymiany ponosi odbiorca. Koszty w poszczególnych OSD są zbliżone i oscylują w przedziale 300-400zł. Czas realizacji zgodnie z ustawą to 4 miesiące.
- Składnik zmienny stawki sieciowej w ramach opłat dystrybucyjnych.
- Oczywiście dotyczy to tylko taryf wielostrefowych.
- Z punktu widzenia arbitrażu cenowego najkorzystniejsze są grupy taryfowe, z jak największymi różnicami cen pomiędzy strefami. Jeśli jednak taka grupa taryfowa nie jest optymalna dla naszego typowego profilu zużycia (przed przesuwaniem zużycia w czasie) należy liczyć się ze wzrostem kosztów dystrybucji w tym zakresie. Wzrost kosztów z tego tytułu należy uwzględnić w analizie biznesowej.
- Różnice pomiędzy stawkami w strefach szczytowych i pozaszczytowych różnią się pomiędzy OSD, pomiędzy poszczególnymi grupami taryfowymi, a w przypadku niektórych OSD nawet pomiędzy oddziałami.
- Uwaga! Niektóre OSD (Enea, Tauron, Stoen) stosują takie same stawki w poszczególnych strefach taryf wielostrefowych. Powoduje to, że są to de facto taryfy z płaskimi stawkami.
- Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj – sytuacja z 2021r .
- Opłata mocowa
- Dotyczy to tych PPE, dla których naliczana jest opłata mocowa uzależniona od zużycia energii, w określonych godzinach doby.
- Do roku 2028, z takiego sposobu naliczania wyłączone są PPE w taryfach C1x i o mocy umownej nie większej niż 16kW. W tym przypadku obowiązuje opłata ryczałtowa. Można rozważyć zwiększenie mocy umownej aby „wpaść” w szczegółowe zasady rozliczania. Opłacalność takiej operacji zależy od zużycia danego PPE, ale w zdecydowanej większości będzie nie opłacalne.
Ile można dzięki temu zaoszczędzić?
Arbitraż cenowy realizowany przez magazyn będzie najefektywniejszy gdy będzie wykorzystywał maksymalne różnice cen dobowych (spread). Różnice te w poprzednich latach nie zachęcały do takiego arbitrażu. Jednak od drugiej połowy 2021 różnice te znacząco się zwiększyły i utrzymują się na wysokim poziomie. Poniżej znajdują się zestawienia takich różnic, w różnych okresach czasu, dla samych cen na RDN i dla sumy kosztów RDN, opłaty mocowej i opłaty dystrybucyjnej. Wariant z opłatą dystrybucyjną dotyczy grupy taryfowej C23 w Energa. Jest to na ten moment najkorzystniejsza grupa taryfowa z punktu widzenia arbitrażu cenowego.

Pozostaje pytanie czy takie różnice utrzymają się w kolejnych latach. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia opłacalności takiej inwestycji. Byłbym ostrożny i raczej nie zakładałbym utrzymania się różnic na takim poziomie jak w Q2. Z jednej strony istnieją czynniki przemawiające za powiększaniem się spreadów, ale są też czynniki przemawiające za ich zmniejszeniem.
Czynniki zwiększające spready;
Czynnikami które mogą zmniejszyć spready są:
Opłacalność. W mojej ocenie do analizy powinniśmy przyjmować spready, co najmniej z okresu półrocza. Wtedy będzie on zawierał okres letni z większymi spreadami i okres zimowy, gdy należy spodziewać się mniejszych spreadów. W związku z powyższym, do wyliczeń opłacalności nie przyjmuję najkorzystniejszych spreadów z Q2 tylko spready z H1 2022.

Podsumowanie arbitrażu cenowego
Jak widać w powyższej tabeli, na ten moment, nawet dla najkorzystniejszego scenariusza trudno będzie uzyskać pozytywne NPV bazując tylko na arbitrażu cenowym. Bazowanie tylko na arbitrażu, jest też obarczone ryzykiem zmian spreadów w przyszłości. Trzeba też pamiętać, że powyższe spready uzyskamy przy magazynie energii, o pojemności zapewniającej czas pracy przez 1h. Gdy ta pojemność będzie rosła, spread będzie się obniżał. W mojej ocenie aby uzyskać pozytywne NPV konieczne jest połączenie arbitrażu z innymi korzyściami.
Redukcja kosztów opłaty mocowej, z wykorzystaniem magazynu energii
Redukcja kosztów opłaty mocowej ma 2 wymiary:
- Przesunięcie zużycia, z godzin obowiązywania opłaty mocowej, poza te godziny. Ten efekt został uwzględniony, w części dotyczącej arbitrażu cenowego.
- Uzyskanie ulgi w opłacie mocowej, poprzez wypłaszczenie profilu zużycia. I na tym efekcie skupiam się w tej części.
Wprowadzone od 2022r ulgi dotyczą (stan na październik 2022) PPE w grupach taryfowych A i B. Od 2025 będą też dotyczyły PPE w grupach taryfowych Cx, z mocą umowną większą niż 16kW. Ulga jest swego rodzaju nagrodą za płaski profil. Im bardziej jest on płaski, tym większa ulga (13%, 50% lub 87%). Stopień wypłaszczenia profilu określany jest na podstawie wskaźnika ΔS.

gdzie Śrom to średnie zużycie energii w godzinach obowiązywania opłaty mocowej, a Śrpom to średnie zużycie energii poza godzinami obowiązywania opłaty mocowej, w dni robocze. Wskaźnik jest określany dla okresu kwalifikacji. Okres kwalifikacji to obecnie 1 miesiąc i będzie stopniowo skracany do 1 dnia.
Stopień ulgi w zależności od wskaźnika ΔS wygląda jak poniżej:
Jak z tego skorzystać i ile można na tym zaoszczędzić?
Aby skorzystać, wystarczy dla PPE kwalifikującego się do systemu ulg zainstalować magazyn energii, który będzie w stanie przesunąć na tyle dużo zużycia, aby zmienić wskaźnik K. Im ΔS będzie bliżej granicy przedziału (15%, 10%, 5%) tym mniejszy będzie mógł być magazyn energii. Przy wymiarowaniu takiego magazynu należy wziąć pod uwagę zmiany profilu w poszczególnych miesiącach.
Przykład. Obiekt telekomunikacyjny charakteryzujący się dość płaskim profilem zużycia z niewielkim wzrostem zużycia w godzinach roboczych. Profil zużycia dla roku 2021 wygląda jak na poniższym wykresie.

Dla tego obiektu ΔS w 2021r wynosił 16,89%, czyli był w grupie K4. Szacowany koszt opłaty mocowej w 2022 to 14,2 tyś zł. Aby na tym obiekcie przejść do K3, trzeba przesunąć ok 800kWh w skali roku, w dniach roboczych. Aby to uzyskać potrzebny jest magazyn ok 4 kWh. Oszczędność roczna z takiego przejścia to 1,8 tyś zł. Czyli 1kWh magazynu generuje nam oszczędności rzędu 450zł rocznie. Aby przejść do K2, trzeba przesunąć ok 3 MWh. Do tego potrzebny będzie magazyn ok 15kWh. Oszczędność roczna z takiego przejścia to 7 tyś zł. Czyli w tym przypadku 1kWh magazynu generuje nam oszczędności rzędu 460zł. Aby przejść do K1, trzeba przesunąć ok 5,3 MWh. Do tego potrzebny będzie magazyn ok 26kWh. Oszczędność roczna z takiego przejścia to 12,1 tyś zł. Czyli w tym przypadku 1kWh magazynu generuje nam oszczędności rzędu 460zł
Możliwość łączenia z innymi benefitami
Łączenie z arbitrażem cenowym. Jak najbardziej można łączyć redukcję kosztów opłaty mocowej z arbitrażem cenowym. Przesuwając zużycie z godzin obowiązywania opłaty mocowej poza te godziny, można uzyskać dodatkowe korzyści z arbitrażu cenowego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w okresie dużej generacji z PV, najniższe ceny nie są poza godzinami obowiązywania opłaty mocowej (w nocy). Przypadają one w godzinach największej generacji PV, które są godzinami obowiązywania opłaty mocowej. Oznacza to że najbardziej optymalne przesuwanie zużycia z punktu widzenia arbitrażu cenowego, nie daje korzyści z punktu widzenia redukcji kosztów opłaty mocowej. Aby realizować redukcję opłaty mocowej musimy się liczyć z mniejszym spreadem. Przedstawia to rysunek poniżej.

Tworząc algorytm pracy magazynu energii łączącego te dwie oszczędności, należałoby się pokusić o analizę scenariuszową (tylko arbitraż cenowy, redukcja opłaty mocowej + arbitraż cenowy z 1 cyklem pracy na dobę, redukcja opłaty mocowej + arbitraż cenowy z więcej niż 1 cyklem pracy na dobę ) i wybrać najbardziej optymalny scenariusz.
Zmniejszenie kosztów mocy umownej – Peak Shaving
Co to jest?
Peak shaving jest to łagodzenie szczytów zużycia energii elektrycznej z wykorzystaniem magazynu energii. Aby skutecznie realizować peak shaving, magazyn musi mieć możliwość takiego trybu pracy. Musi być też odpowiednio dobrana moc i pojemność magazynu, do mocy i czasu trwania występujących szczytów.
Co daje peak shaving?
Peak shaving może służyć do zmniejszenie kosztów mocy umownej lub zmniejszenia kosztów rozbudowy/przebudowy przyłącza w przypadku wzrostu zapotrzebowania.
Koszt 1kW mocy umownej jest różny w różnych grupach taryfowych i różnych OSD. Waha się od 1,4 zł/kW/m-c do 22,4 zł/kW/m-c. Czyli w najbardziej korzystnym wariancie, z 1kW mocy magazynu energii możemy uzyskać 264 zł oszczędności w skali roku. Oczywiście przy założeniu że rozładowujemy magazyn energii do 100%. Przy rozładowaniu do 80% będzie to 211 zł oszczędności w roku.

Oczywiście zastosowanie magazynu energii to często nie jedyny możliwy sposób złagodzenia występujących okresowych szczytów zapotrzebowania. Po przeanalizowaniu przyczyn występowania w danym przedsiębiorstwie, często można zastosować inne metody. Na przykład szczyt może wynikać z organizacji pracy – przerwa śniadaniowa dla wszystkich w tym samym czasie i ogromny skok zapotrzebowania po jej zakończeniu i uruchamianiu maszyn/urządzeń. W takim przypadku można zastosować proste zmiany organizacyjne, które zniwelują ten szczyt – na przykład różne godziny przerw.
W przypadku wykorzystania peak shaving do zmniejszenie kosztów rozbudowy przyłącza należy wykonać indywidualną analizę.
Możliwość łączenia z innymi korzyściami
To czy można połączyć Peak shaving z innymi korzyściami, zależy przede wszystkim od tego w jakim stopniu da się przewidzieć czas występowania „ścinanych” szczytów. Jeśli są one zupełnie nieprzewidywalne to należy założyć że w każdym okresie doby, tygodnia, roku magazyn ma być gotowy do ścięcia szczytu zapotrzebowania. Nie ma więc mowy o połączeniu z innymi benefitami. Jeśli jednak da się przewidzieć moment występowania szczytów, to można wtedy połączyć taką pracę z arbitrażem cenowym czy redukcją kosztów opłaty mocowej. Im dokładniej umiemy przewidzieć te momenty tym zyski z arbitrażu i redukcji opłaty mocowej będą większe.
Przykład 1. Wiemy że szczyty występują tylko w dni robocze, ale nie jesteśmy w stanie określić dokładnej godziny. W tej sytuacji nie możemy korzystać z redukcji opłaty mocowej – naliczana tylko w dni robocze. Możemy za to korzystać z arbitrażu cenowego w weekendy. Wtedy zazwyczaj zmienność cen jest niższa niż w dni robocze ale występuje i można ją spieniężyć.
Przykład 2. Fabryka pracuje w systemie dwuzmianowym. Szczyty zapotrzebowania występują w godzinach rozpoczynania pracy zmian. Godziny rozpoczęcia pracy zmian to 6:00 i 14:00. W tej sytuacji możemy zarówno zaplanować pracę w trybie redukcji opłaty mocowej jak i w trybie arbitrażu cenowego przesuwając zużycie z wieczornego szczytu cenowego.
Udział przedsiębiorcy z magazynem energii w rynku mocy
Co to jest?
Świadczenie usług, a tym samym pobieranie wynagrodzenia w ramach rynku mocy, oprócz jednostek wytwórczych może być realizowane przez odbiorców energii. Odbiorcy mogą tworzyć samodzielnie lub być częścią tzw. jednostek redukcji zapotrzebowania. Taka jednostka ma za zadanie zmniejszyć zużycie energii na wezwanie PSE.
Jak z tego skorzystać?
Minimalna moc jednostki redukcji zapotrzebowania to 2MW. Aby więc samodzielnie wystartować w aukcji i świadczyć taką usługę należy mieć możliwość redukcji, o taką właśnie moc. Moc ma być dostarczana w okresach zagrożenia ogłaszanych przez PSE. Okresy zagrożenia zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem (stan na październik 2022) mogą być ogłoszone w dni robocze, w godzinach 7:00 – 22:00. Czyli teoretycznie stan zagrożenia może trwać nieprzerwane 15 godzin. Nie udało mi się jednak jednoznacznie ustalić, czy w przypadku tak długiego okresu zagrożenia, redukcja musi trwać tyle co okres zagrożenia czy wystarczy redukcja na 4h. Jedyny ogłoszony dotychczas okres zagrożenia trwał 2 godziny. Ogłoszenie okresu zagrożenia musi być dokonane na 8 godzin przed jego wystąpieniem. Okresy zagrożenia ustalane są dla godzin, w których rezerwa mocy spada poniżej 9%. Jednak spadek poniżej 9%, nie oznacza automatycznego ogłoszenia stanu zagrożenia. Warunki dla samodzielnego udziału, są jak widać dość restrykcyjne.
Jeśli jednak jako przedsiębiorca nie jesteś w stanie samodzielnie wystartować w aukcji rynku mocy lub ryzyko jest dla Ciebie zbyt duże, nie wszystko stracone. Można być częścią jednostki redukcji utworzonej przez agregatora. Agregatorzy są w stanie “przyjąć” odbiorców zarówno z mniejszymi możliwościami redukcji, z krótszymi czasami redukcji i mniejszą niż wszystkie doby gotowością. W Polsce główni agregatorzy takich usług to: Enspirion, EnelX oraz Lerta.
Ile można na tym zarobić?
Przychody z uczestnictwa w rynku mocy w latach 2022-2025 kształtują się na poziomie 200 zł/rok/kWh. W 2026 jest to już 400 zł/kW/rok. Szczegóły w tabeli poniżej. Jednak będąc częścią jednostki redukcji za pośrednictwem agregatora należy się liczyć z mniejszym wynagrodzeniem.

Istotną zmianą w najbliższych latach, może być zablokowanie możliwości realizacji obowiązku mocowego poprzez przejście na pracę agregatów prądotwórczych. Wynika to z wysokich emisji takiej redukcji. W ten sposób obecnie realizowana jest duża część obowiązku. To może “zmusić” agregatorów do poszukiwania odbiorców mogących zrealizować taką usługę w oparciu o magazyny energii.
Możliwość łączenia z innymi benefitami
Arbitraż cenowy i redukcja opłaty mocowej. Okres zagrożenia jest ogłaszany nie później niż 8 godzin przed jego rozpoczęciem. W przypadku jego ogłoszenia można wstrzymać zaplanowane harmonogramy pracy. W związku z tym wydaje się, że bardzo łatwo można łączyć świadczenie redukcji w ramach rynku mocy, z arbitrażem cenowym i z redukcją opłaty mocowej. Występuje jednak przy takim łączeniu, dość duże ryzyko zbyt niskiego profilu bazowego. Magazyn pracujący czy to w trybie arbitrażu czy w trybie redukcji opłaty mocowej, z dużym prawdopodobieństwem będzie zmniejszał zużycie w trakcie trwania szczytu wieczornego, gdy zazwyczaj występują najwyższe ceny. Czyli w profilu bazowym, w tym okresie będzie spadek zużycia. Z drugiej strony można się spodziewać, że okresy zagrożenia będą ogłaszane w trakcie tego samego szczytu wieczornego. Magazyn może więc nie być w stanie znacząco obniżyć zużycia w stosunku do profilu bazowego.
Peak shaving. Pracę w trybie świadczenia usług na rynku mocy trudno będzie połączyć z Peak Shaving. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia nie moglibyśmy wykonywać Peak Shaving i straty z tego tytułu mogą zniweczyć zyski z udziału w rynku mocy.
Zwiększenie autokonsumpcji PV wykorzystując magazyn energii
Magazyn energii, może pracować w trybie zwiększania autokonsumpcji z PV. Gromadzi energię w momentach nadwyżki produkcji z PV ponad zapotrzebowanie. A oddaje w momentach mniejszej lub zerowej produkcji z PV.
Co to daje?
Energia zużyta lokalnie, a nie wprowadzona do sieci to oprócz braku opłat za energię także brak opłat za jej dystrybucję. W przypadku sprzedaży nadwyżek uzyskujemy tylko przychód za energię. Ewentualny zysk/strata z tytułu zgromadzenia energii i jej zużycia lokalnie zamiast sprzedaży jest zależny od cen i sposobu zakupu energii jak i odsprzedaży nadwyżek z PV. Jeśli energię zarówno kupujemy jak i sprzedajemy po cenach RDN, to różnicą są koszty dystrybucji. Czyli pierwszym zyskiem są uniknięte koszty dystrybucji. Drugą korzyść uzyskujemy zużywając lub oddając do sieci energię w innym czasie niż została wyprodukowana. Realizujemy wtedy de facto arbitraż cenowy.
Możliwość łączenia z innymi benefitami
Peak shaving. Aby gromadzić nadwyżki energii z PV, magazyn przed okresem przewidywanej produkcji musi być rozładowany. Taki tryb pracy praktycznie wyklucza jednoczesne realizowanie Peak shaving. Chyba że jesteśmy w stanie przewidzieć okresy szczytów zapotrzebowania i występują one w okresie naładowania magazynu.
Redukcja opłaty mocowej. Wydaje się że można połączyć pracę w trybie zwiększania autokonsumpcji, z redukcją opłaty mocowej. Trzeba jednak odpowiednio wysterować pracę takiego magazynu. Godziny obowiązywania opłaty mocowej trwają od 7:00 do 22:00, w dni robocze (stan na październik 2022). W okresach dużej produkcji z PV (tych samych co okres obowiązywania opłaty mocowej), z punktu widzenia sieci mamy redukcję zużycia. Będzie to więc poprawiało ΔS i dawało szansę uzyskania ulgi. Jeśli jednak źle wysterujemy magazyn możemy sobie ten efekt pogorszyć.
Najbardziej intuicyjne sterowanie magazynem polega na rozładowywaniu magazynu tuż przed rozpoczęciem produkcji z PV (na przykład od 6:00) aby zrobić miejsce na ładunek z PV i jednocześnie zminimalizować okres pracy magazynu w stanie rozładowania. Jednak takie podejście powoduje, że zmniejszamy zużycie poza godzinami obowiązywania opłaty mocowej (6:00-7:00) i pogarszamy tym samym ΔS. Należy więc unikać rozładowywania magazynu poza godzinami obowiązywania opłaty mocowej. Takie rozładowania należy zaplanować w godzinach obowiązywania opłaty, tak aby zmniejszyć wtedy zużycie i poprawić ΔS. Czyli bardziej optymalnym będzie rozładowanie magazynu w szczycie wieczornym do godziny 22:00, a ładowanie nadwyżkami z produkcji PV następnego dnia.
Arbitraż cenowy. Podobnie jak w przypadku redukcji opłaty mocowej jak najbardziej możliwe jest połączenie ze zwiększaniem autokonsumpcji. Podobnie też standardowy sposób sterowania z rozładowaniem w godzinach porannych nie będzie optymalny. Godziny poranne jeszcze przed szczytem porannym to zazwyczaj godziny dość niskich cen. A im wyższe ceny w godzinach rozładowania tym arbitraż bardziej optymalny. Podobnie więc jak powyżej najlepszym sterowaniem wydaje się rozładowanie w godzinach wieczornego szczytu cenowego.
Rynek mocy. Połączenie zwiększenia autokonsumpcji z PV i udział w rynku mocy nie stanowi żadnego problemu.
Usługi systemowe i usługi elastyczności
Kolejnym potencjalnym źródłem przychodów może być świadczenie usług systemowych na rzecz PSE lub usług elastyczności na rzecz OSD. Szczególnie obiecujące może być otwarcie PSE na świadczeniu usług regulacji częstotliwości przez agregatorów. Odbiorcy z możliwością szybkiej redukcji zapotrzebowania, na przykład z wykorzystaniem magazynu energii mogą być częścią takiej agregacji.
Łączenie z innymi korzyściami
Nie wiedząc jak ostatecznie będą skonstruowane usługi elastyczności trudno jednoznacznie określić czy będzie można je łączyć z innymi czy nie. Jednak z dużym prawdopodobieństwem można założyć że będzie potrzebna gotowość magazynu do redukcji zapotrzebowania w dowolnym momencie czasu. W takiej sytuacji praktycznie wyklucza to współdzielenie z innymi usługami
Inne korzyści
Magazyn energii zainstalowany w przedsiębiorstwie, oprócz wyżej wymienionych korzyści może przynieść dodatkowe korzyści, mniej lub bardziej możliwe do wyceny:
Koszty inwestycji w magazyn energii
Obok możliwych do uzyskania oszczędności czy przychodów, drugim decydującym o opłacalność inwestycji czynnikiem jest oczywiście koszt takiego magazynu. Koszt będzie zależał od wielkości, funkcjonalności czy pozycji negocjacyjnej. Standardowy koszt takiego magazynu to 3-5 tyś zł/kWh. Jednak przy większej skali wydaje się że osiągnięcie 2 tyś zł/kWh powinno być możliwe. Przy ocenie kosztu takiego magazynu oprócz mocy, pojemności i funkcjonalności należy przyjrzeć się też ilości energii jaką można pozyskać z takiego magazynu w cyklu jego życia. Przy zastosowaniu takiego magazynu do pracy cyklicznej koszt wykonania cyklu pracy dla 1kWh będzie lepszym wskaźnikiem niż koszt pojemności 1kWh czy 1kW mocy.
Historycznie do 2021 roku można było obserwować sukcesywny spadek cen magazynów energii. Obecnie głównie z powodu wzrostu cen surowców wykorzystywanych do produkcji ceny raczej rosną. Czy jest to sytuacja przejściowa czy stały trend, trudno powiedzieć. Z jednej strony ustabilizowanie się sytuacji geopolitycznej powinno powodować spadek cen surowców, jednak z drugiej strony ogromny wzrost produkcji EV będzie powodował ogromny wzrost popytu.
Czy magazyn energii jest zielony?
Myśląc o tego typu inwestycji oprócz wymiaru finansowego, często ważny jest wymiar środowiskowy. Czy taki magazyn jest przyjazny dla środowiska? Czy pomaga redukować emisje CO2? Pomijam kwestie jego wytworzenia i utylizacji, które budzą sporo kontrowersji. Skupie się tylko na etapie jego eksploatacji.
Odpowiedź jest jednoznacznie pozytywna jeśli taki magazyn „dokładamy” do instalacji PV i budujemy większą instalację, niż byśmy wybudowali w scenariuszu bez magazynu. Jeśli jednak magazyn pracuje samodzielnie realizując na przykład tylko arbitraż cenowy to odpowiedź jest nieco trudniejsza. Sceptycy powiedzieliby, że taki magazyn z punktu widzenia dekarbonizacji jest jeszcze gorszy niż jego brak. Przecież proces magazynowanie jest procesem stratnym. Więc zużycie energii odbiorcy realizującego arbitraż cenowy będzie wyższe, w porównaniu ze zużyciem bez takiego arbitrażu. Trzeba jednak spojrzeć na to nieco szerzej. A mianowicie na emisyjność produkcji energii elektrycznej i efekt kanibalizacji.
Emisyjność produkcji energii
Emisje CO2 z produkcji energii elektrycznej nie są stałe w czasie. Zmieniają się z godziny na godzinę, w zależności od tego jakie źródła wytwórcze pracują w danym momencie w systemie. Im więcej źródeł odnawialnych tym emisje niższe. Podobnie ma się sprawa z cenami energii. Im więcej zapotrzebowania w danej godzinie jest zaspokajane przez OZE tym ceny są niższe. Powoduje to że emisja CO2 z produkcji energii elektrycznej i ceny tej energii, są ze sobą dość silnie skorelowane. Ilustruje to rysunek poniżej. Oznacza to że realizując arbitraż cenowy i przesuwając zużycie, z okresów wysokich do niskich cen, jednocześnie przesuwamy zużycie z okresów wysokich emisji CO2, do niskich.

Kanibalizacja
Duża ilość OZE w systemie, a w szczególności PV powoduje że w okresach wysokiej produkcji z OZE ceny są niskie. Można to było bardzo dobrze zaobserwować w lato. Praktycznie codziennie najniższe ceny na RDN były w godzinach południowych, gdy generacja z PV stanowiła znaczny udział w produkcji.
Zakładając że zapotrzebowanie w godzinach południowych będzie stałe, wytwórcy wraz ze wzrostem ilości OZE w systemie, będą uzyskiwali coraz niższe ceny. Jest to określane efektem kanibalizacji. Z kolei magazyn pracując w trybie arbitrażu przesuwa zużycie, z okresów wysokich cen do niskich, czyli zwiększa zapotrzebowanie w okresie szczytów produkcji PV, zwiększając tym samym ceny. Powoduje to zatrzymanie efektu kanibalizacji. Zwiększając więc ilość elastycznych odbiorców w systemie, można uzyskać pewną równowagę pomiędzy nowymi źródłami OZE i nowymi elastycznymi odbiorcami. Pozwala to utrzymać ceny na poziomie zadowalającym zarówno wytwórców jak i dla elastycznych odbiorców. Obrazuje to poniższy schemat.

Magazyny energii wspierają bezpieczeństwo energetyczne kraju
23 września 2022 PSE po raz pierwszy ogłosiły stan zagrożenia w rynku mocy. Stan został ogłoszony dla godzin 19:00-20:00 i 20:00-21:00, w których przewidywana rezerwa mocy spadła do poziomu ok 5%. Każde zmniejszenie zapotrzebowania w tych godzinach pomagało systemowi. Jeśli odbiorca posiadający magazyn był częścią jednostki redukcji zapotrzebowania to oczywiście dostał wezwanie do takiej redukcji. Jeśli nawet nie był częścią takiej jednostki, a realizował arbitraż cenowy, to patrząc na ceny na RDN tego dnia, z dużym prawdopodobieństwem harmonogram pracy był tak ustawiony, aby przesuwać zużycie z godzin objętych stanem zagrożenia. A nawet jeśli harmonogram był ustawiony inaczej można go było zmienić tak aby pomóc systemowi w tych godzinach. Można więc powiedzieć że odbiorcy posiadający magazyn energii pomagają systemowi w okresach niedoboru mocy.

Kalkulator inwestycji w magazyn energii
Widząc potrzebę wsparcia osób odpowiedzialnych w przedsiębiorstwach za koszty energii, stworzyłem bardzo prosty kalkulator wyliczający podstawowe parametry finansowe inwestycji (NPV, prosty i zdyskontowany okres zwrotu, IRR) w magazyn energii w przedsiębiorstwie. Link do kalkulatora tutaj.
Kalkulator jest uproszczonym narzędziem i nie uwzględnia kilku czynników, które mogą nieco zmienić parametry inwestycji:
Podsumowanie
Instalacja magazynu energii daje całkiem sporo możliwości generowania oszczędności lub przychodów. Jednak w mojej ocenie trudno jest uzyskać pozytywny NPV bazując tylko na jednym źródle. Aby było to opłacalne konieczne jest łączenie kilku źródeł. I choć nie wszystkie da się ze sobą połączyć jest już kilka kombinacji, które mogą dawać pozytywny NPV. W mojej ocenie najbardziej rokujące na ten moment połączenie to arbitraż cenowy z redukcją kosztów opłaty mocowej. Oczywiście finalnie o opłacalności inwestycji będzie też decydował koszt takiego magazynu, w relacji do ilości energii jaką możemy uzyskać w całym cyklu życia magazynu.
Biorąc powyższe pod uwagę oraz uwzględniając inne niefinansowe korzyści z zastosowania magazynów energii jestem przekonany, że można je z powodzeniem zastosować w wielu firmach.
Dziękuję za twój poświęcony czas i gratuluję dobrnięcia do końca artykułu :). Mam nadzieję że był on pomocy dla Ciebie. Jeśli masz jakieś uwagi albo totalnie nie zgadzasz się z tym co napisałem zachęcam do komentowania. Jeśli się zgadzasz to też zachęcam do pozostawienia komentarza.
Pozostaje mi na koniec życzyć sukcesów w implementacji magazynów energii w waszych przedsiębiorstwach.

